W dniach 27-28 marca 2019 r. odbędą się w naszej szkole Warsztaty pianistyczne „Problemy techniczno-wykonawcze w dziecięcej literaturze fortepianowej” prowadzone przez dr hab. prof. Akademii Muzycznej w Poznaniu Joannę Marcinkowską.

Joanna Marcinkowska,  doktor  habilitowany  sztuki muzycznej i profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu należy do czołowych pianistów polskich. Studia pianistyczne ukończyła z wyróżnieniem w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego w poznańskiej Akademii Muzycznej.

Jest laureatką wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów oraz festiwali pianistycznych, m.in.: I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (1996), I nagrody na VII Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (Niemcy-2002), II nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworów Karola Szymanowskiego na V Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2001), III nagrody i nagrody publiczności na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Kolonii (Niemcy – 2001), nagrody głównej na XXX Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1996).

Występowała z recitalami oraz jako kameralistka i solistka koncertów symfonicznych w Polsce a także w wielu krajach Europy oraz w USA, w Chinach i w Wietnamie. Koncertowała na  ponad 40  prestiżowych, międzynarodowych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, m.in. : w Warszawie,  w Dusznikach-Zdroju, w Wiedniu, w Salzburgu (w słynnej Mozarteum-Saal), w Gaming, w Hanowerze („Wybitni laureaci konkursów pianistycznych”), na Festiwalach Pianistyki Polskiej w Słupsku, „Chopin   w  barwach  jesieni”  w  Antoninie,  Festiwalu „Piano Passion”  w Saint Etienne, a także na festiwalach muzycznych  w Sofii i Płowdiw.

Współpracowała z 40 wybitnymi dyrygentami polskimi i zagranicznymi, jak m.in.:  Agnieszka Duczmal,  Massimiliano Caldi, Wojciech Czepiel, Helmuth Froschauer,  Ian Hobson,  Bohdan Jarmołowicz,  Vladimir Kiradjiev , Michał Klauza, Agnieszka Kreiner,  Aleksandar Marković,  Andrzej Mysiński ,  Marcin Nałęcz-Niesiołowski,  Grzegorz Nowak,  Marek Pijarowski,  Janusz Przybylski,  Wojciech Rajski, Jerzy Salwarowski,  Till  Schwabenbauer,  Gert Sell, Ruben Silva,  Tadeusz Strugała,  Ewa Strusińska, Piotr Wijatkowski,  Jan Miłosz Zarzycki.  Występowała jako solistka z wieloma znakomitymi zespołami muzycznymi i orkiestrami symfonicznymi,  jak  m.in.: WRD Radio Orchestra of Cologne / das WRD Rundfunkorchester Köln,  Jugendkammerorchester Berlin,   Hanoi Philharmonic Orchestra,  Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "AMADEUS" w Poznaniu,  Polska Orkiestra Radiowa, Sinfonietta Polonia, Polska Filharmonia Kameralna Sopot, Orkiestra Kameralna "Capella Bydgostiensis",  Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Poznaniu,  Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej w Warszawie,    Orkiestra  Kameralna „Concerto Avenna” w Warszawie,  Kwartet „Prima vista” (Warszawa ),   Warszawska Orkiestra Symfoniczna „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego,  Polska Orkiestra "Sinfonia Iuventus" w Warszawie oraz z niemal wszystkimi orkiestrami symfonicznymi polskich filharmonii.

Dorobek nagraniowy Joanny Marcinkowskiej obejmuje utrwalone na płytach CD i kasetach utwory W. A. Mozarta, J. Haydna, R. Schumanna, F. Chopina, P. Czajkowskiego, C. Debussy’ego,  I. J. Paderewskiego  i  K. Szymanowskiego. Dla Telewizji Polskiej nagrała m.in. recital chopinowski zarejestrowany w 187. rocznicę urodzin kompozytora. Recital z utworami Chopina nagrała również dla Polskiego Radia  „Merkury” w  Poznaniu.

W styczniu 2018 roku artystka dokonała z  CoOperate  Orchestra  prawykonania IV Koncertu fortepianowego „Oxygenophilic Sounds” Krzesimira Dębskiego , pod batutą kompozytora. W marcu 2018 roku, na 47. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”, pianistka wraz z Orkiestrą Sinfonietta Pomerania pod batutą Tadeusza Dixy dokonała prawykonania Koncertu fortepianowego Zbigniewa Kozuba.

Joanna Marcinkowska zasiada jako przewodnicząca lub członek jury wielu konkursów pianistycznych. Prowadzi liczne kursy  mistrzowskie  i warsztaty pianistyczne  w  kraju  i  za  granicą (m.in. w Chinach i w Wietnamie). Uczniowie i studenci Joanny Marcinkowskiej zdobywają czołowe nagrody na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych, m.in. w  Rosji (Moskwa), w Chinach (Pekin, Foshan), w Niemczech (Darmstadt), we Włoszech, a także prowadzą ożywioną działalność, występując na koncertach i festiwalach w Polsce, a także za granicą, m. in. w USA, Chinach, Rosji,  Włoszech i Hiszpanii.

Za swoje osiągnięcia  została uhonorowana  m.in. Medalem Młodej Sztuki , przyznawanym  poznańskim twórcom młode­go pokolenia za szczególne osiągnięcia artystyczne,  Medalem Młodego Pozytywisty im. Hipolita Cegielskiego za osiągnięcia w pracy organicznej, Brązowym Medalem za długoletnią służbę oraz odznaką  „Zasłużony dla Kultury Polskiej” . Była też wielokrotną  laureatką stypendium artystycznego Ministra Kultury RP i Towarzystwa      im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a także stypendystką Miasta Poznania  i  Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W 2013 roku otrzymała Nagrodę Artystyczną Marszałka Województwa Wielkopolskiego, a w roku 2015 oraz 2017  Nagrodę  Rektora  Akademii Muzycznej  w Poznaniu .

Joanna Marcinkowska prowadzi także działalność organizacyjną na rzecz wyższego szkolnictwa artystycznego - jako ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej.